Hz Eyübün Hayatı ibretlik

2011-08-27 14:57:00
Hz Eyübün Hayatı ibretlik |  görsel 1

Hz. İbrahim soyundan gelen bir peygamber.

Eyyûb (a.s.)'dan Kuran'da dört yerde bahsedilir ve sabır örneği olarak takdim edilir (en-Nisâ, 4/163; el-En'âm, 6/84; el-Enbiyâ, 21/83; Sâd, 38/41). Tevrat'ta da "Eyyûb" adıyla müstakil bir kitap, Hz. Eyyûb'un kıssasına tahsis edilmiştir.

İslâm kaynaklarına göre Havrân bölgesinde yasayan ve çok zengin olup, sayısız malı-mülkü, birçok oğlu kızı bulunan Eyyûb (a.s.), kendi toplumuna peygamber olarak gönderilmiştir. Sabah-aksam ümmeti ve Allah'a ibâdetle meşgul olan Hz. Eyyûb, Rabbinin bir imtihanına mârûz kalmış, bütün servetini, çocuklarını kaybettiği gibi şeytanın kendisine musallat olması neticesinde kalbi ve dili hâriç bütün vücudunda çıbanlar çıkmış, iltihaplı yaralar açılmış, yaralarına kurtlar dolmuş ve vücudu bozulup kokmaya baslamıştı. Bu durumda kocasına hizmete sebât eden esi "Rahmet" hariç hiç kimse onun yanına yanaşmadığından cemiyetten çekilmek mecburiyetinde kalmış, fakat hiçbir zaman sabrını ve Cenâb-ı Hakk'a bağlılığını kaybetmemiştir. Farklı rivâyetlere göre 3, 7, 13 veya 18 sene gibi epey uzun süren bu sıkıntılı dönemden sonra sabrıyla imtihanı kazanan Eyyûb (a.s.) Cenâb-ı Hakk'ın lütfu ve emriyle ayağını yere vurmuş, fışkıran su kaynağından yıkanıp içerek eski sıhhati ve güzelliğine kavuşmuştur. Ayrıca kendisine yeniden birçok servet ve çocuk da ihsân edilmiştir.

Genellikle kabul edildiğine göre bu imtihana uğradığı sırada yetmiş yaşında olan Hz. Eyyûb, şifâ bulduktan sonra yirmi yıl daha yaşamış, diğer bazı rivâyetlere göre ise hastalığından önceki kadar daha ömür sürmüştür. Kendisinden sonra Bişr adındaki bir oğlu, kavmine peygamberlik yapmıştır.

 

Not:Rivayet edilir ki,hz eyüb peygamber ve karisi bu fakirlikte cok ac kalmislar.Hz eyübün karisi defalarca hz eyup peygambere "Rabbimize dua et yalvar seni bu durumdan kurtarsin" diye israr ettikce hz Eyüp rabbimizden hayaa etmis "Rabbim benim halimi benden daha iyi bilir" diyerek itiraz etmistir.Bu duruma artik dayanamayan karisi yiyecek satan dükkana gider yiyecek ister lakin dükkan sahibi sacini gösterirse ona yiyecek verebilecegini söyler.Bir tel sacini gösteren karisi yiyecekle eve döner. Durumu ögrenen Hz Eyüp,"Rabbimden sifa isteyecegim ama ayaga kalkmaz seni dövecegim" der.Rabbimiz yalvaran Eyüp peygamber seninde yazdigin sekilde sagligina kavusur.Karisini cagirir ve yemin ettigini onu dövecegini söyler.Bu esnada rabbimiz Hz Eyüp peygambere "3 sap arpa kopar,onunla vur,cünkü o bunu ac oldugu icin yapti" buyurur

selinguven1  Teşekkürler

369
0
0
Yorum Yaz